Odzież do biegania

Główne wymagania stawiane odzieży przez biegaczy to funkcjonalność i komfort noszenia. Strój do biegania musi być funkcjonalny, tj. wodoodporny, aby mógł wytrzymać przelotny deszcz i jednocześnie szybkoschnący oraz odporny na wiatr, aby chronić w wietrzne dni. W tym samym czasie ciało powinno oddychać a więc strój musi odprowadzać pot / oddychać. Jeśli ubranie nie transportuje dobrze wilgoci, to szybko nasiąka i staje się niewygodne do noszenia. Może to doprowadzić do szybszego ochłodzenia ciała i zwiększyć ryzyko kontuzji.

3 punkty do zapamiętania:

Które produkty wybierać na zimę.

Bielizna odprowadzająca pot.
Bielizna odprowadzająca pot została uszyta z włókien syntetycznych, które nie wchłaniają potu jak bawełna. Bielizna odprowadza pot do następnej warstwy utrzymując tym samym względnie suche ciało i dając poczucie komfortu. Jednocześnie ciało nie ochładza się. Bielizna odprowadzająca pot jest przydatna szczególnie w okresie zimowym.

Bluzy.
Bluzy, podobnie jak odprowadzająca pot bielizna, zostały uszyte z materiałów syntetycznych a nie z wchłaniającej pot bawełny. Zależnie od warunków pogodowych można ubrać odprowadzającą pot bieliznę bezpośrednio na skórę, a na wierzch bluzę z krótkim lub długim rękawem.

Kurtki.
Kurtka stanowi zewnętrzną, ochronną warstwę nieodzowną w zimie. Kurtki uszyte są z różnych materiałów, ale ich zadaniem jest utrzymać ciepło i chronić przed wiatrem i deszczem. Materiał musi zatem być funkcjonalny, tj. chronić ciało, szybko schnąć i jednocześnie posiadać dobre właściwości oddychające umożliwiające transport potu na zewnątrz gdzie wyparowuje. Aby zapewnić lepszą oddychalność kurtki mogą być również wyposażone w otwory wentylacyjne na plecach lub pod pachami. Jeśli kurtka posiada zamek na całej długości, to wówczas biegacz ma dodatkowo możliwość samemu kontrolować temperaturę ciała.

Kamizelki.
Kamizelka stanowi doskonała alternatywę dla kurtki. Jeśli pogoda jest cieplejsza, kamizelka dostarcza mniej ciepła i jednocześnie daje większą swobodę ruchów.

Legginsy.
Legginsy przylegają do ciała, są dostępne w wielu odmianach w zależności od pory roku. Na zimne dni dobrze jest wybrać legginsy ocieplane lub posiadające z przodu warstwę chroniącą przed wiatrem. Legginsy zapewniają dodatkowo wsparcie dla mięśni.

Spodnie.
Spodnie do biegania powinny być lekkie i wygodne oraz uszyte z funkcjonalnego materiału. Spodnie można nosić samodzielne lub jako warstwę zewnętrzną na legginsach. Jeśli spodnie posiadają na nogawkach suwaki można je łatwo ubierać i ściągać bez koniczności ściągania butów.

Czapki i opaski.
Czapki i opaski na głowę powinny być również uszyte z funkcjonalnego materiału. Przez głowę odparowuje dużo wilgoci, należy więc pamiętać, aby odbywało się ono skutecznie.

Rękawiczki.
Rękawiczek do biegania używa się w celu ochrony oraz utrzymania ciepła i suchości dłoni. W związku z tym materiał na rękawiczki musi odprowadzać wilgoć, dzięki czemu osiąga się optymalny komfort.

Uwaga: Bardzo ważne jest aby w ciemne zimowe dni być na drodze widocznym, dlatego należy używać odzież, która posiada paski i elementy odblaskowe.

Funkcjonalne szczegóły.

Wybierając ubrania na sezon jesień /zima należy zwrócić uwagę na ich odporność na wiatr i wodę, jak również ddychalność i odprowadzanie potu. Poza tymi właściwościami warto również spojrzeć na funkcjonalne szczegóły podczas kupowania odzieży sportowej.
Oto lista najpopularniejszych detali, na które dobrze zwrócić uwagę kupując odzież sportową na jesień/zimę:

Technologia materiału - produkty letnie.

W lecie pogoda zachęca do uprawiania sportów na świeżym powietrzu, należy jednak pamiętać, że w ciepłe i / lub wilgotne letnie dni ważne jest zapewnienie organizmowi optymalnych warunków do ćwiczeń, a więc dobranie właściwych ubrań. Niezbędne są funkcjonalne produkty o dobrej oddychalności i odpowiednim kroju. Wiele zależy tutaj od użytego materiału.

Materiały stosowane w produktach na sezon letni muszą bardzo dobrze odprowadzać pot na zewnątrz gdzie może szybko odparować. Najmniej odpowiednia do tego jest bawełna, która wchłania pot, więc ubrania stają się ciężkie i mokre.

Kolejną rzeczą jest zdolność chłodzenia ciała, ważną rolę odgrywa tu grubość i konstrukcja włókien.

Poza właściwościami funkcjonalnymi ubrania powinny być oczywiście lekkie, miękkie oraz wygodne tak, aby można się było skupić tylko na ćwiczeniach.

Bardzo ważne dla komfortu noszenia są szwy, zwłaszcza przy ubraniach przylegających do skóry. Najodpowiedniejsze są tu płaskie szwy.

Ostatnią ważną rzeczą jest wytrzymałość materiału, tak aby ubrania można było długo nosić i wielokrotnie prać.

Wybierając produkty do ćwiczeń w ciepłe letnie miesiące dobrze jest wziąć pod uwagą powyższe wskazówki. Należy też zwrócić uwagę na inne właściwości, czy spodnie lub bluza są wykonane w odpowiednich krojach i rozmiarach dla dzieci, pań i panów, czy koszulki mają odpowiednie wycięcia pod szyją. W słoneczne dni dobrze jest używać daszka lub czapki chroniącej przed słońcem. Można również używać opasek np. na nadgarstek lub głowę aby wchłaniały pot.


2013